POLICHROMIA (za Wiki):
Wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień i rzeźb
stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych.
pl.wikipedia.org/wiki/Polichromia
FRESK - rodzaj polichromii, malowidło ścienne wykonane na mokrym tynku.
pl.wikipedia.org/wiki/Fresk
Przypominam, że mamy też wątek "Mozaiki i posadzki w obiektach
sakralnych":
fotoforum.gazeta.pl/72,2,1110,155908066.html
Na podłodze malowideł raczej nie będzie, ale na ścianach trzeba się przyglądać, czy to nie mozaika. :)
Bardzo inteligentnie rozpoczęłam kilkupostowy temat w kończącym się wątku. Przepraszam.
Tu jest część I:
fotoforum.gazeta.pl/72,2,1110,162093853,169059866.html
A w tym poście ciąg dalszy dziwności z Czachowa.
Czerwona "łuna" to światło reflektora, który postawiono z powodu koncertu w kościele.
I jeszcze trochę krzyży, które - przynajmniej niektóre z nich - są uważane za zacheuszki czyli krzyże apostolskie umieszczane w miejscach, które biskup namaścił podczas konsekracji kościoła.
pl.wikipedia.org/wiki/Zacheuszek
Polichromie Jerzego Nowosielskiego, bodaj pierwsze, jakie wykonał dla cerkwi i z tego powodu wyglądają jeszcze w miarę "normalnie" i kanonicznie.
Zewnętrze i wnętrze ogólnie pokazałam tutaj:
fotoforum.gazeta.pl/72,2,1110,169004255,169936762.html
Ciekawe polichromie z XV/XVI wieku.
Przedstawiają one - według Wiki- chłopca z herbem Szczecina (gryfem), Maryję w mandorli w otoczeniu świętych (I ćwierćwiecze XV w.), mistyczne zaślubiny św. Katarzyny (druga ćwierć XV w.), sceny z biskupem przy ołtarzu (I ćwierćwiecze XVI w.) oraz ornament roślinny (II poł. XV w. Hmm. Chyba części tych przedstawień nie mam. :( Ale publikuję, co posiadam.
Ale największą atrakcją są polichromie we wnętrzu, wykonane nie na drawnianych ścianach kościoła,, a na płótnie. Za Wiki:
"Wnętrze zachwyca iluzjonistyczną polichromią na płótnach przyklejonych do ścian oraz na zagruntowanych belkach autorstwa utalentowanego artysty, miejscowego zakonnika, o. Jana Niezabitowskiego zmarłego w 1804 roku. Dzieło wykonywał w końcu XVIII w. W Ołtarzu Wielkim znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP, zaś po bokach św. Michał Archanioł oraz św. Piotr. Na suficie prezbiterium wizerunek Trójcy Przenajświętszej, a na ścianach bocznych Biblia pauperum, sceny z życia Matki Boskiej. Wokół 12 Apostołów oraz św. Dyzma Dobry Łotr. W transepcie znajdują się wizerunki św. Marcina z Tours i św. Antoniego z Padwy oraz czterej Doktorowie Kościoła: św. Augustyn z sercem, św. Grzegorz Wielki z tiarą i krzyżem papieskim, św. Ambroży oraz św. Hieronim z Biblią. Uzupełnia to św. Roch patron chroniący od morowego powietrza oraz św. Jan Nepomucen, broniący przed powodzią. Na suficie znajduje się Gwiazda dziesięcioramienna przedstawiająca "10 cnót ewangelicznych Najświętszej Marii Panny."
Za Wiki:
"W 1961 roku za ołtarzem odsłonięto polichromię ścienną z przełomu XIX i XX wieku: kolumny, pilastry z fakturą, która imituje marmur, z wijącymi się w górnej części girlandami. W 1990 roku dokonano odkrycia polichromii figuralnych: Madonny na tronie oraz klęczącej postaci i wici roślinnej".
pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Gertrudy_w_Dar%C5%82owie
Polichromie nie są więc bardzo stare, ale robią ogromne wrażenie.