FotoForum
Załóż konto »
Zdjęcia użytkownika fotoart-1 z kluczem: dom
Bydgoszcz
Dodano: 24.06.2019 Odsłony: 109
Powiadomienie zostało wysłane
Poleć tę stronę znajomemu

Brak danych exif

zamknij

Bydgoszcz

Autor: fotoart-1

Z malwami

Komentarze (2)
4elza 5 dni temu
No, ale tu jest charakterystyczna (piękna zresztą) zabudowa ryglowa, mur pruski,
a tam u mnie tylko z cegły.
fotoart-1 5 dni temu
Najstarszy budynek na Londynku przy dzisiejszej ulicy Pomorskiej 80 C (obecnie na tyłach bloku nr 80-86) został wykonany z samej cegły w 1873 roku przez por. Rogge dla dowództwa dawnych koszar.

W latach 70-tych XIX wieku przy ówczesnej Rinkauer Straße (Rynkowska, obecnie ul. Pomorska) zaczęły powstawać koszary dla 34. Pułku Piechoty. Kompleks zbudowano z inicjatywy zamożnego kupca Albina Cohnfelda. Otrzymał on koncesję na wybudowanie koszar - inwestycji intratnej, aczkolwiek wymagającej dużego nakładu finansowego. Budowa mogła trwać 4-5 lat i w pełnym kształcie koszary funkcjonowały już w 1890 roku.
W czasach pruskich popularnie nazywane były "Rinkauer-Kaserne" (kaserne - niem. koszary). W 1893 roku zespół koszarowy składał się z: 5 bloków przeznaczonych dla szeregowych żołnierzy, 2 zabudowań gospodarczych, 3 domów rodzinnych, hali ćwiczeń, wozowni i szopy na tarcze. Tam gdzie dziś znajdują się komórki, prawdopodobnie mieściły się toalety. Warunki w samych budynkach były bowiem dość surowe, bez wygód.
W latach 1921-33 w koszarach, które otrzymały imię Jana Henryka Dąbrowskiego, stacjonował 61. Pułk Piechoty Wielkopolskiej. Około 1936 roku zlikwidowano ogrodzenie i koszary przekształcono w osiedle mieszkaniowe zasiedlone przez niezamożną ludność cywilną. Nowi mieszkańcy zaczęli nazywać ten teren "Londynkiem". Miejsce, gdzie wcześniej mieli baraki - na piaskach przy ul. Dwernickiego - nazywali Abisynią. Standard był tam zdecydowanie niższy. Gdy wprowadzili się do koszarowców odczuli taką różnicę, jakby zaproponowano im lokale w Londynie.
pomorska.pl/bydgoski-londynek-i-jego-pruski-mur-historia-niezwykla-choc-zapomniana/ar/7327339
Dodaj komentarz
Aby komentować musisz być zalogowany załóż konto »
Najczęściej oglądane zdjęcia
Najczęściej komentowane zdjêcia

Pozostałe zdjęcia

«
  • Krynica Morska
  • Krynica Morska
  • Frombork
»
4166653

To zdjęcie należy także do:

Copyright © Agora SAO nasReklamaOchrona prywatności  Zgłoś problem lub błąd