FotoForum
Załóż konto »
Galeria użytkownika: kiks44
Bazylika w Trzemesznie
Dodano: 02.08.2019 Odsłony: 43
Powiadomienie zostało wysłane
Poleć tę stronę znajomemu

Dane exif

zamknij
model:
Microsoft Lumia 650
data wykonania:
02.08.19, 13:41
czas naświetlania:
0.03 sec
przesłona:
F2.2
ogniskowa:
0.0 mm

Bazylika w Trzemesznie

Autor: kiks44

Obecna świątynia stoi w miejscu gdzie wg. legendy pierwotnie był pochowany św. Wojciech. Miejsce było celem pielgrzymek wiernych.Widoczny na zdjęciu fragment nawy pokazuje styl późnego baroku, nie epatujący tonami złota czy wymyślnymi dekoracjami. fotoforum.gazeta.pl/photo/6/ba/bg/u7zv/EdUn5K0Av5oN1TVZCX.jpg

Komentarze (4)
kiks44 2 miesiące temu
Po zajęciu Trzemeszna w 1939 r. Niemcy urządzili tu swoje magazyny a uciekają- podpalili je niszcząc wspaniałe dzieło architektury barokowej.
Obecnie doskonale odrestaurowany kościół zachwyca wiernych i turystów, przemierzających tzw. szlak Piastowski. Na pamiątkę zachowano fragment nieodrestaurowanej ściany, pozwalający wyobrazić sobie rozmiar szkód poczynionych przez barbarzyńców.
kiks44 2 miesiące temu
Kościół zbudowany na planie krzyża a miejsce przecięcia się nawy głównej i transeptu przykryte jest ogromną, bogato od wnętrza zdobioną malowidłami kopulą. Robi wrażenie!
mata.nzani 2 miesiące temu
Piękne wnętrze....
kiks44 2 miesiące temu
Wnętrze mnie zachwyciło umiarem. Bo barok jest dla mnie niemoralny, pyszni się bogactwem, złoto aż kapie, tłuste aniołki i putta pokazują, że dobrze im się wiedzie. A w kościele połowa ludzi pewnie w biedzie. Tu jest wszystko stonowane, odcienie szarości, biel, dużo światła wpadającego przez latarnię olbrzymiej kopuły. Zdjęcie robiłem stojąc pod kopułą. Na zdjęciu widać okna w ścianach nad nawami bocznymi, niższymi od nawy głównej- czyli jest to układ bazyliki- typu budowli wywodzącego się jeszcze ze starożytnego Rzymu
Dodaj komentarz
Aby komentować musisz być zalogowany załóż konto »
Najczęściej oglądane zdjęcia
Najczęściej komentowane zdjêcia

Pozostałe zdjęcia

«
  • Żabcia
  • Paradyż
  • Medal pradziadka Karola
»
4169149

To zdjęcie należy także do:

Copyright © Agora SAO nasReklamaOchrona prywatności  Zgłoś problem lub błąd