FotoForum
Załóż konto »
Galeria użytkownika: kiks44
Medal pradziadka Karola
Dodano: 07.08.2019 Odsłony: 119
Powiadomienie zostało wysłane
Poleć tę stronę znajomemu

Brak danych exif

zamknij

Medal pradziadka Karola

Autor: kiks44

Pamiątkowy medal, wybity dla weteranów wojsk napoleońskich. Czy ktoś wie coś więcej na jego temat?

Komentarze (11)
mata.nzani 2 miesiące temu
can.x 2 miesiące temu
Wygląda na to, że pradziadek Karol był jednym z 405 tys. osób.
kiks44 2 miesiące temu
Dzięki Mata- ja też szukałem ale bezskutecznie. O pradziadku wiem, że uczestniczył w kampanii hiszpańskiej i moskiewskiej- więc medal mu się należał. No i w doborowym towarzystwie- Henryk Dąbrowski czy Aleksander Fredro- to godni kompanioni.
Po ustatkowaniu się pradziadek osiadł w Osiecznej i miał pocztę konną. To wszystko co wiem sad
can.x 2 miesiące temu
Dobrze,że nie uczestniczył w okrutnej kolonialnej wojnie na karaibskiej wyspie
Haiti w jaką Polacy zostali wplątani przez Napoleona Bonaparte. Nie dość, że
walczyli w cudzym interesie, to w niesłusznej sprawie ;-(
mata.nzani 2 miesiące temu
Cieszę się ,że mi się udało rozwikłać rąbek tajemnicy ... część informacji masz , ale więcej faktów z życia
pradziadka byłoby świetnym tematem na wspomnienia...smile
Może zaczniesz poszukiwania ???
kiks44 2 miesiące temu
Gdyby się wybrał na Haiti- pewnie nie byłoby mnie na tym forum suspicious Może na Haiti logowałbym się jako Carlos 44.
Mata- masz rację- mam dziury w informacjach. Bo wiem, że pra- pradziadek Karol był właścicielem poczty konnej w Osiecznej- Wielkopolska ale bliżej Wrocławia jednak jego córka wydawała się za mąż w Trzemesznie. To z kolei na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Skąd się tam wzięła? Nie wiem...
Ale znam jej dalsze dzieje, to była moja prababka. Wydala się za wdowca, 50 lat, dwie córki. W małżeństwie urodziła jeszcze 5-tkę dzieci (jedno zmarło w dzieciństwie). Mąż zmarł dość wcześnie nie dożywając 70-tki więc prababka miała nad czym myśleć, jak wychować i wykształcić dzieciaki. Przecież w tamtych czasach (koniec XIX wieku i początek XX-tego) kobiety raczej nie pracowały zawodowo i nie miały stosownego przygotowania.
Prababka wynajęła duże mieszkanie w Trzemesznie i urządziła w nim stancję dla uczniów miejscowego gimnazjum. Dwie córki kształciła w darmowej szkole przyklasztornej w Czechach, bo tam była przeoryszą jej siostra. Jeden syn poszedł na praktyki do dworów, tam uczył się praktycznie zawodu agronoma. Drugiego wykierowała na księdza- ten jej zapewnił opiekę na starość.
I poradziła sobie... Najstarsza córka obdarzona talentem malarskim wyjechała nawet do Paryża. Gdy wróciła z teczką prac- prababka kazała wszystko spalić- bo były tak akty gołych modelek... Może miałbym ciotkę- drugą Boznańską...
Tak to ongi bywało...
mata.nzani 2 miesiące temu
To jednak dużo wiesz !!!! ja nie mam się czym chwalić jeśli chodzi o prapradziadków....sad
kiks44 2 miesiące temu
Zrobiliśmy kilka miesięcy temu zjazd potomków tej pary- pradziadka i prababki. Była okazja żeby pogrzebać w papierach i pamięci współczesnych, wielu rzeczy się dowiedziałem. Ciągle jeszcze zbieram okruchy informacji, czasem wpadam w pułapki ale na końcu chcę połączyć to wszystko w prezentację na płycie CD i rozdać dzisiejszej młodzieży. Ja wiem- ich to nie interesuje. Do czasu. Zanim się nie zestarzeją. Może jakaś płyta się zachowa i będzie źródłem informacji.
I dwa słowa do Cana: miałeś rację co do Haiti ale przyszło mi też do głowy, że bezsensem było walczyć o Hiszpanię dla Francuzów. Żeby Napoleon mógł osadzić brata na ich tronie nasi najlepsi patrioci walczyli i ginęli bez sensu. Pra- pradziadek Karol wg. zapisanych informacji brał udział w straceńczym szturmie na hiszpańska baterię pod Somosierrą. Po co?
can.x 2 miesiące temu
Haiti...Polacy mieli u boku armii Bonapartego walczyć o wskrzeszenie
Rzeczpospolitej. I walczyli z zaborcami ale tez pacyfikowali powstanie czarnych
niewolników. Chcieli walczyć o wyzwolenie własnej ojczyzny, innym nieśli kajdany.
kiks44 2 miesiące temu
W sąsiedniej wsi znajduje się ruina dworku szlacheckiego, którego właścicielem w XVII-XIX wieku był Chłapowski- z tych Chłapowskich z Turwi. Zachował się opis balu wydanego tamże z okazji wyjazdu okolicznej męskiej młodzieży do Francji, co Cesarza. Rzadko się zdarza, żeby jadący do wojska byli żegnani balem. Jechali walczyć o Polskę. Radość, wielkie nadzieje...Miało być pięknie a wyszło- jak zwykle
kiks44 2 miesiące temu
Ponieważ w trakcie grzebania w historii dowiedziałem się, że pradziadkowie pobierali się w Trzemesznie- więc pojechaliśmy tam z ciekawości. Niedaleko od nas- więc dobra okazja. Byłem tam raz, wiele lat temu, niewiele pamiętałem.
Zachwycił nas kościół- Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku, wielokrotnie przebudowywany. Zniszczony podczas ucieczki Niemców, starannie odbudowany, zachwyca późnobarokowym wystrojem wnętrza. Trudny do amatorskiego sfotografowania, tutaj skromna próbka:
fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4169149,2,4,Bazylika-w-Trzemesznie.html
Dodaj komentarz
Aby komentować musisz być zalogowany załóż konto »
Najczęściej oglądane zdjęcia
Najczęściej komentowane zdjêcia

Pozostałe zdjęcia

«
  • zachód żniwiarza
  • Synalek
  • stara pompa
»
4169593

To zdjęcie należy także do:

Klucz rodzina

1751 zdjęć
«
  • Medal pradziadka Karola
  • Krynica Morska
  • Kaczki
»
4169593
Oraz do kluczy: pamiątka, Napoleon, medal
Copyright © Agora SAO nasReklamaOchrona prywatności  Zgłoś problem lub błąd