FotoForum
Załóż konto »
Zaduszki 2019
Dodano: 03.11.2019 Odsłony: 269
Powiadomienie zostało wysłane
Poleć tę stronę znajomemu

Brak danych exif

zamknij

Zaduszki 2019

Autor: kiks44

Każdy cmentarz jest miejscem smutnym. Ale zapomniany, opuszczony cmentarz ...fotoforum.gazeta.pl/photo/6/ba/bg/u7zv/Je7KwU2R6douZQPnvX.jpg

Komentarze (18)
kiks44 19 dni temu
To stary, opuszczony cmentarzyk ewangelicki. Wichry wojny wywiały protestantów niemieckich z tych stron, napłynęła inna ludność pamiętająca okrucieństwa Niemców więc nie miała najmniejszego poszanowania dla grobów ludzi akurat niewinnych. Zachowały się tylko nikomu nieprzydatne betonowe obrzeża, bo kamienne nagrobki pewnie służą jako progi chałup...
W ostatnich latach grupka ludzi dobrej woli oczyściła to miejsce z krzaków, które je całkiem przesłoniły, ustawiono brzozowy krzyż z tablica informująca o historii tego miejsca. Co roku zapalamy tu świeczkę. Nie my jedni.
kiks44 19 dni temu
Ciekawostką i to niezłą jest to, że cmentarzyk został zlokalizowany na niewielkim pagórku, będącym pozostałością po małym grodzie z początków drugiego tysiąclecia. Miejsce jeszcze nie jest przebadane archeologicznie, na razie od kilku lat archeolodzy odkopują tysiące artefaktów z pobliskiego miejsca, gdzie odkryto ślady dużej średniowiecznej osady Dzwonowo:
www.youtube.com/watch?v=j5X7mWIH4aY
Cmentarz ze zdjęcia to późniejsze czasy- XIX i XX wiek. Dziś Dzwonowo - to trzy gospodarstwa pośrodku lasów. Bez zasięgu GSM
garuga 19 dni temu
Mistyczne Miejsce...
wyniosłe
sędziwe Akacje...
kiks44 19 dni temu
Masz rację- to miejsce pośrodku lasu, kawałek za osadą ma jakiś trudny do opisania klimat. Zwłaszcza, gdy się wie jaką ma to miejsce historię
fotoart-1 pół miesiąca temu
Uwielbiam takie tajemnicze, opuszczone i nieco przygnębiające zakątki. Te stare akacje i zniszczone nagrobki tworzą niesamowity klimat!
Potrafisz powiedzieć, ile pozostało tam grobów?
kiks44 pół miesiąca temu
Nie więcej niż 10, w tym klika dziecięcych. Cmentarz obsługiwał" małą puszczańską osadę więc nie był wielki. Cmentarz z czasów gdy Dzwonowo było miasteczkiem był w innym miejscu, na wzgórku za istniejącym wówczas tam kościołem. Opowiadał mi miejscowy rolnik, że zdarzało się mu podczas orki wyorać ludzką kość. Ostatnio tamten cmentarz badali archeolodzy
fotoart-1 pół miesiąca temu
Dziękuję za informacje. smile
kiks44 pół miesiąca temu
To miejsce w lesie leży tuż przy szlaku turystycznym, od 20 lat często tamtędy chodziliśmy. To była kępa krzaków i drzew, zwróciliśmy na nią uwagę, bo wiosną obficie tam kwitły pachnące fiołki. Ze jest to opuszczony cmentarz- nie mieliśmy pojęcia. Przez kilka lat.
Dopiero którejś zimy, gdy opadły liście ujrzeliśmy betonowy nagrobek. Teraz to miejsce jest pięknie oczyszczone z zielska i każdy wędrujący tędy nie może go przeoczyć.
orkaa.ff pół miesiąca temu
Bardzo ciekawa opowieść i bardzo klimatyczne zdjęcie. Będę
musiała kiedyś podjechać do tego Dzwonowa... Często bywam w
okolicy, ale o istnieniu tego cmentarza nie miałam pojęcia.... Dzięki smile
can.x pół miesiąca temu
Robi wrażenie. Jestem zachwycony nastrojem chwili.
kiks44 pół miesiąca temu
Witaj Orka! Dziś w Dzwonowie wiele nie zobaczysz- trudno uwierzyć, jak szybko natura radzi sobie z działalnością człowieka. Z kilkusetosobowego miasteczka nie pozostał po pół wieku na powierzchni ziemi żaden ślad.
Tylko wprawne oko archeologa zobaczyło inne odcienie zieleni na polu oziminy.
To był niesamowity zbieg okoliczności- firma Google fotografowała te okolice akurat wiosną. Gdyby to zrobiła o innej porze- nic by nie wskazało śladów przeszłości. No i drugie- że p. Marcin Krzepkowski spośród ogromu map Googla dostępnych w Internecie zainteresował się akurat tą okolicą. No i dzięki tym przypadkom wiemy coś więcej o Dzwonowie. O miejscu, które zniszczyła konkurencja innego miasteczka- Skoki. Skoki obchodziły niedawno 650 rocznicę założenia. Takie miasteczko to był inwestycja, taka jak dzisiaj fabryka. No i niestety w walce konkurencyjnej Skoki wygrały, Dzwonowo- przegrało.
kiks44 pół miesiąca temu
Przy okazji inna ciekawostka- złożona z trzech chałup osada Gać w tym rejonie też miała swój czas świetności. I też została wstępnie przebadana archeologicznie przez p. Krzepkowskiego. Na jednym ze spotkań opowiadał o ogromnym zaskoczeniu, gdy na miejscu dawnego cmentarza odkopano szkielet czy szkielety ludzkie bez czaszek.
Na gorąco zaczęto tworzyć hipotezy o wampirach czy temu podobnym praktykom w przeszłości. Jednak podczas poszerzania wykopu odkryto... telewizor.
Rewolucja cyfrowa e telewizji spowodowała masowe pozbywanie się starych telewizorów analogowych. Telewizory były "utylizowane" w różny sposób. Ten akurat właściciel zakopał na łące. Nike bacząc na kości, które przy okazji sprofanował.
kiks44 pół miesiąca temu
Errata- oczywiście nie po pół wieku- tylko po pięciu wiekach
kiks44 pół miesiąca temu
Dzięki- Can. Mnie też ten widok zmusza do refleksji. Żałuję, że nie miałem przy sobie lustrzanki, zdjęcia z telefonów są coraz lepsze ale do prawdziwych aparatów jeszcze im trochę brakuje.
can.x pół miesiąca temu
To jest z telefonu? Super!
kiks44 pół miesiąca temu
Jeśli chodzi o rozdzielczość matrycy to aparat w telefonie dwukrotnie przewyższa mojego Nikona. Ale nie ma cudów- telefon nigdy nie będzie miał obiektywu złożonego z kilkunastu soczewek, z różnych gatunków szkła.
"Telefoniści" wsadzają więc w swoje telefony kilka aparatów i kombinują jak koń pod górę.
Bardzo brakuje mi możliwości zapisu obrazu w formacie RAW- bo wówczas można z nim robić, co dusza zapragnie. Tu np. nie mogłem sobie poradzić z czerwonawym przebarwieniem.
Dzisiaj czytałem o zapowiadanej na listopad premierze telefonu z matrycą 40 Mpx... Tylko, że FotoForum i tak nie przyjmie tak wielkiego pliku sad
orkaa.ff pół miesiąca temu
Kiksie - jestem pełna podziwu dla Twojej wiedzy, dot. tego rejonu (i nie tylko, oczywiście smile ) Skąd ją czerpiesz? Opowieści sąsiadów? Jakieś prelekcje w Skokach? Przypadek?
kiks44 pół miesiąca temu
Wszystkiego po trochu smile
Polecam: Błażej Sienkowski: Historycznym śladem Puszczy Zielonki i okolic.
Dodaj komentarz
Aby komentować musisz być zalogowany załóż konto »
Najczęściej oglądane zdjęcia
Najczęściej komentowane zdjêcia

Pozostałe zdjęcia

«
  • Grasse, Francja
  • zatrzymany czas [7]
  • seria próbna
»
4178100

To zdjęcie należy także do:

Klucz cmentarz, las, cmentarze, groby ,...

Klucz cmentarz

17383 zdjęć
«
  • Stary cmentarz w Łodzi. Część prawosławna
  • Stary cmentarz w Łodzi. Część prawosławna
  • Stary cmentarz w Łodzi. Część prawosławna
»
4178100
Oraz do kluczy: las, cmentarze, groby, zaduszki, Dzwonowo
Copyright © Agora SAO nasReklamaOchrona prywatności  Zgłoś problem lub błąd