FotoForum
Załóż konto »
Zdjęcia z kluczem: gotowanie
Bydgoszcz
Dodano: 23.01.2020 Odsłony: 537
Powiadomienie zostało wysłane
Poleć tę stronę znajomemu

Brak danych exif

zamknij

Bydgoszcz

Autor: fotoart-1

19 stycznia 2020 roku na Wyspie Młyńskiej można było zobaczyć kuchnię polową z roku 1920, która była wówczas na wyposażeniu wojska wielkopolskiego.

Komentarze (1)
fotoart-1 2 lata temu
Grupa rekonstrukcyjna tzw. Ochotnicza Kompania Wielkopolska w mundurach piechoty wielkopolskiej z pełnym wyposażeniem zaprezentowała na Wyspie Młyńskiej obóz wojsk wielkopolskich, które zanim wkroczyły do Bydgoszczy, zatrzymały się pod miastem, aby uporządkować swoje szyki. 20 stycznia 1920 roku wmaszerowały do Bydgoszczy Pułki 62 Piechoty Wielkopolskiej (m.in. saperzy wielkopolscy dowodzeni przez ppłk. Witolda Butlera) i 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Na rogatkach miasta u wylotu ul. Szubińskiej żołnierzy witały stowarzyszenia ze sztandarami. Przemarsz wojska przerodził się w manifestację patriotyczną. Oddziały wojskowe przemaszerowały przez miasto i wkroczyły na plac Fryderykowski (Stary Rynek). Powitał je hejnał z nieistniejącego już dzisiaj kościoła pojezuickiego p.w. św. Ignacego Loyoli oraz radosny śpiew zgromadzonych tłumów. Licznie stawiły się ze sztandarami delegacje różnych stowarzyszeń i innych organizacji polskich. Doktor Jan Biziel wygłosił podniosłe przemówienie skierowane do polskich żołnierzy: "Wyście kość z kości naszej. Mimo ucisku i naporu nowoczesnego krzyżactwa dusze nasze rwały się z pęt do wolności. Witamy orła polskiego z tego samego miejsca, gdzie stał posąg tego, który nas okuł w pęta niewoli [chodzi o pomnik Fryderyka II, który do 1919 roku stał na Starym Rynku]. Wy nas z niej wybawiliście".
22 stycznia do miasta przybył dowódca wojsk wielkopolskich gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Towarzyszyli mu przedstawiciele armii sojuszniczych: płk Marquel z Francji, płk Rawlings z Wielkiej Brytanii i por. Signorini z Włoch. Uroczyście witany na przystrojonym na tę okazję dworcu generał spotkał się z wieloma wyrazami sympatii i wdzięczności. Następnie w otoczeniu towarzyszących mu żołnierzy udał się na Stary Rynek, gdzie oczekiwały na niego oddziały wojska, mieszkańcy miasta oraz miejscowe władze. Przed wejściem do kościoła pojezuickiego odprawiono mszę polową. Następnie wojsko udało się na defiladę, którą przeprowadzono ulicą Gdańską w kierunku placu Wolności. Maszerujących ulicą żołnierzy z balkonu hotelu "Pod Orłem" pozdrawiał gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Uroczystości z okazji powrotu Bydgoszczy do macierzy trwały kilka dni.
Dodaj komentarz
Aby komentować musisz być zalogowany załóż konto »
Najczęściej oglądane zdjęcia
Najczęściej komentowane zdjêcia

Pozostałe zdjęcia

«
  • CZAJNIK EMALIOWANY SWEET HOME 2,2 L
  • CZAJNIK EMALIOWANY SWEET HOME 2,2 L 2
  • CZAJNIK EMALIOWANY SERCE 2,2 L
»
4188710
Copyright © Agora SAO nasReklamaOchrona prywatności  Zgłoś problem lub błąd